Блок объявлений
Друзья сайта

Перший транзисторный приймач

Радио - начинающим

У цій статті пропонується схема твого першого транзисторного приймача. У ній усе тобі знайоме. Її ліва частина, відокремлена штриховою лінією, це детекторний приймач з налаштуванням коливального контура конденсатором змінної ємності С2, тільки замість телефонів в детекторне коло включений резистор R1, а права — однокаскадний підсилювач коливань звукової частоти. Електролітичний конденсатор С4 є єднальним елементом між ними. Незалежно від способу налаштування коливального контура — феритовим сердечником або конденсатором змінної місткості — модульовані коливання високої частоти будуть продетектовані діодом Д1. Резистор R1 виконує роль навантаження детектора. Коливання звукової частоти, що створюються на ньому, через конденсатор С4 поступають на базу транзистора Т1, а після підсилення головними телефонами Тф1, включеними в колекторне коло, перетворяться в звукові коливання.

Джерелом живлення служить батарея Б1 напругою 4,5 В, наприклад батарея 3336Л або складена з трьох елементів 332 (з'єднати послідовно). Живлення включається вимикачем B1.
Звертаю увагу на полярність включення електролітичного конденсатора С4. На базі транзистора по відношенню до "заземленого" провідника - негативна напруга. Тому до неї електролітичний конденсатор повинен підключатися негативною обкладкою. І тільки так, тобто з дотриманням полярності електролітичного конденсатора.
У підсилювачі використовуй малопотужний низькочастотний транзистор з коефіцієнтом передачі струму, рівним 50-60. Але транзистор може бути і високочастотний, наприклад П401, ГТ309 з будь-яким буквеним індексом.
Перевір монтаж підсилювача за принциповою схемою - чи немає помилок? До входу підсилювача підключи вихід будь-якого з тих детекторних приймачів, з якими ти експериментував раніше.
Подключи до контура приймача антену і заземлення, а паралельно резистору R1 - високоомні головні телефони. Настрой приймач на місцеву радіостанцію. Потім телефони включи в колекторне коло транзистора, а резистор R2, тимчасово заміни двома сполученими послідовно резисторами: постійним на 22 - 33 кОм і змінним на 390-470 кОм. Постійний резистор в цьому колі потрібний для того, щоб уникнути попадання на базу транзистора повної напруги батареї, через що він може зіпсуватися. Движок змінного резистора, включеного реостатом, постав в положення найбільшого введеного опору, а потім, під'єднавши батарею, повільно зменшуй опір змінного резистора. При цьому гучність звучання телефонів повинна поступово наростати, але тільки до деякої межі, після якої з'являться спотворення і звук в телефонах пропаде. Постав движок змінного резистора в таке положення, коли звук в телефонах найбільш гучний і неспотворений.
На цьому по суті і закінчується процес налагодження підсилювача. Залишиться тільки виміряти омметром сумарний опір тимчасового кола резисторів, упаяти в базове коло транзистора резистор такого ж або. найближчого номінала, ще раз перевірити роботу приймача і змонтувати деталі на постійній панелі. А зараз я пропоную перевірити в роботі декілька варіантів такого приймача.
Передусім - включи в коло живлення послідовно ще одну батарею 3336Л щоб збільшити напругу джерела живлення до 9 В, і так само змінним резистором добийся найбільш гучного і неспотвореного прийому сигналів тієї ж радіостанції. Тепер телефони звучатимуть трохи голосніше.
Це тому, що збільшилася напруга джерела живлення. Потім заміни батарею живлення одним елементом - 332 або 343. Тепер, щоб добитися найбільш гучного прийому, опір підлаштованого кола доведеться зменшити. Телефони звучатимуть тихіше.
Чи залежить гучність звучання телефонів від статичного коефіцієнта передачі струму транзистора? Звичайно, і значно більше, чим від напруги джерела живлення. А чим більше коефіцієнт передачі використовуваного транзистора і напруга джерела живлення, тим більше має бути опір резистора в базовому колі транзистора.
А чи не можна діод виключити з приймача? Можна. Але тоді транзистор має бути польовим, наприклад типу КП103.
Принципова схема такого варіанту приймача показана на малюнку. Транзистор включений за схемою із загальним витоком.
Як в такому приймачі відбувається детектування високочастотних модульованих коливань? Роль детектора в нім виконує р-п перехід між затвором і каналом. Діючи як випрямляч, він створює на резисторі R1 слабкі коливання звукової частоти які посилюються транзистором і перетворяться телефонами в звукові коливання. Конденсатор С4, блокуючий телефони по високій частоті, виконує ту ж роль, що і аналогічний йому конденсатор детекторного приймача.
Вхідний опір польового транзистора величезний - в тисячі разів більше вхідного опору біполярного транзистора, включеного за схемою ОЭ. Ця перевага польового транзистора і дозволила використовувати його в приймачі для одночасного детектування високочастотного і посилення низькочастотного сигналів.
http://radioamator.at.ua/publ/pershij_tranzistornyj_prijmach/3-1-0-44

 


Популярное в разделе
  –  Приемник "Барабашка-3"   24.12.2011
  –  Самодельные конструкции антенн УКВ (FM) диапазона   02.01.2016
  –  Один вечер и вы в эфире!.. На 160 метров.   02.01.2017
  –  Простой приемник на 80 м   08.08.2017
  –  Первый приемник наблюдателя на 160 м   18.10.2011
  –  Трансивер выходного дня   02.01.2017
  –  Антенны начинающего радиолюбителя. Часть 1   23.01.2014
  –  Выжигатель по дереву своими руками   09.02.2016
  –  Передатчик начинающего   06.06.2017
  –  Передатчик начинающего: CW + AM: 160, 80м + 10м   07.02.2016
  –  Антенна "Джейка" (Северный полюс) - вне конкуренции   20.02.2018
  –  Радиоприемные антенны   02.02.2018
  –  А что слышно на средних волнах?   02.11.2017
  –  Первый приемник скаута   06.01.2017
  –  Интегральная схема MK484 для сборки простого радиоприемника   08.08.2016


Донецкое областное отделение Лиги радиолюбителей Украины

Сайт УКВ комитета ЛРУ http://www.vhf-uarl.org

 Информационный партнер: Сайт радиолюбителей Донецкой области    Мариупольский радиоклуб Маррад