Розвиток аматорства в місті Рівне

Ретро - Радио

Розвиток в  місті Рівне телеграфу, телефону, електрики та радіоаматорства до 1939 року.

ТЕЛЕГРАФ.

Телеграфна станція у Рівному почала працювати в 1862 р. Відомо, що у 1855-1859 роках в Україні було збудовано декілька ліній, в тому числі від Києва через Житомир і Рівне до Радзивілова, що був на австрійському кордоні. У 1862 році між Рівним і Житомиром було три телеграфні проводи. На ділянці Рівне—Радзивілів працювала одна лінія, в напрямку Луцька їх було дві, а звідти через Ковель на Варшаву знову йшов один провід. Телеграфний зв'язок Рівне—Варшава міг підтримуватися і на іншій трасі — через Луцьк—Замосць—Люблін—Брест—Варшава. Отже, Рівненська телеграфна станція вже тоді була вузловою, вона підтримувала зв'язок з іншими містами шістьма лініями. Через деякий час телеграму з Рівного можна було відіслати в будь-яку частину Російської імперії або за кордон.

ТЕЛЕФОН.

Перші телефони в Рівному з'явилися у пожежників. У 1908 році Рівненське пожежне товариство отримало від волинського губернатора дозвіл на влаштування в місті телефонної мережі приватного користування. Спочатку її абонентами були лише члени пожежного товариства. Ідея телефонізації дуже сподобалась рівнянам, і вже з наступного 1909 року в місті почався справжній телефонний бум. До справи активно долучилась міська влада, почалось прокладання нових телефонних ліній. У 1910 р. Рівненська телефонна станція обслуговувала вже 142 абоненти.

ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ.

Перша спроба міської влади організувати в Рівному електроосвітлення ще у 1896 році закінчилася безрезультатно через брак коштів. Про те, як розв’язувалось питання з електрифікацією міста далі свідчить уривок із статті в рівненській газеті "Юг.-Зап. Волинь" № 264 від 4 січня 1911 р„: «...Одним з важливих починань для міста є питання про введення електричного освітлення. З самого початку це починання зустріло перепони з боку власника міста князя Любомирського. Дійшло навіть до того, що споряджену до нього депутацію гласних князь не прийняв. Пізніше питання електрики застряло в думській комісії, де воно довго пролежало. Нещодавно воно знов винирнуло...»

 

Лейб Зафран розпочав будівництво першої електростанції ще у 1909 році. В 1912 році невеличка електростанція потужністю 250 кВт нарешті почала працювати. Вона була розташована на вул. Замковій і освітлювала будинок князів Любомирських. ректифікаційний (спиртовий) завод, чотири військові казарми, кілька приватних будинків на Директорській вулиці (тепер вул. 16 Липня) і Торговій площі.

 

У листопаді 1913 року запрацювала друга міська електростанція, розташована у провулку Костельному (нині вул. М.Гоголя), яка освітлювала декілька вулиць у центрі міста. Наприкінці 1914 р. була введена в дію дизельна електростанція.

 

РАДІОАМАТОРСТВО.

Перша інформація про радіоаматорів-короткохвильовиків в м.Рівне походить з 1929 року.  В польській газеті  "Радіоаматор" з 1929 року подавалася інформація про зареєстровану спостерігацьку станцію -

 PL 45 Адам Зігер (Adam Ziger).В тій же самій газеті в листопаді місяці 1929 року з"явилася інформація  про іншу станцію -SP3CA.Її власником був Ян Pаксімович (Jan Raksimowicz).  В 1933роцібула зареєстрована спостерігацька станція  PL 357 (ім"я невідоме).

   Велика активність  аматорських радіостанцій в м.Рівне почалася в 1938 році, коли в місті активно почали працювати три радіоаматорські станції - Ян Бедрон (Jan Biedron) SP1FX (SP2FX),Генрик Островський  (Henryk Ostrowski) SP1MI (SP2MI), (Tadeusz Musiak) SP1MA (SP2MA).  Вони були офіцерами війська польського. Тоді службовці в армії та цивільні працівники мали цифру в позивному, яка вказувала на приналежність людини до військового чи цивільного стану. Наприклад у позивному цифра 1 означала, що це цивільна людина, а цифра 2- військовий. Але в роботі  в радіоаматорському ефірі військовим можна було вживати два позивних.

   В 1938 році в Рівне було зареєстровано іще дві спостерігацькі станції - Мар"ян Розегал (Marian Rozegal) PL 1073 та Владислав Вальчик (Wladislaw Walczyk ) PL 1071.

Активність радіоаматорський КХ станцій в Рівне до 1939 року була пов"язана з військовою частиною, яка тоді стояла в Рівне.  Офіцери польської армії були першими радіоаматорами  в м. Рівне

 

Павло Тарасович UT1KY

член ЛРУ № 002/P,та PZK № 35/48

 

P.S. Велика подяка за допомогу у пошуках історичних матеріалів- Андрію Лисиці "Місто Рівне-сторінки історії"

та SP5CCCТомеку Чепеловському з Варшави за пошуки  в польських архівних документах  даних  про радіоаматорів в місті  Рівне до 1939 року.