Шкільні змагання "Веселі радіостарти-2012"

Работа с молодежью

alt

З відкриттям у Маркушівській школі колективної аматорської радіостанції та з відновленням занять у секціях з радіоспорту у дітей з’явилась можливість не тільки поглиблювати та практично використовувати знання з фізики, географії, іноземної мови, а й приймати участь у різноманітних змаганнях з радіоспорту. Заключним акордом весняно-літнього спортивного сезону стало проведення шкільних змагань "Веселі радіостарти-2012". Неординарність цих змагань полягала в тому, що команда 5-го класу викликала на поєдинок команду 7-го класу, і вчителям довелось докласти чимало зусиль, щоб придумати цікаві конкурси та забезпечити рівноцінні для обох команд умови їх проведення.

Найпершим завданням для обох команд було з допомогою добровільного помічника, в ролі якого виступала учениця 8-го класу Діана Денисенко, склеїти з окремих фрагментів карту нашої місцевості для подальшого її використання в ході пошуку замаскованих контрольних пунктів. І коли завдання було успішно виконане, несподіванкою для команд стала наступна умова змагань – команди повинні обмінятись картами ще до нанесення на них маршруту руху та контрольних пунктів. Тепер уже ніхто не зможе звинуватити волонтера Діану, що вона неоднаково допомагала обом командам. Після того, як головним суддею, учителем математики Олександром Гончаруком на карти була нанесена "секретна" інформація, вони були вручені капітанам команд Саші Ніколаєву та Олені Денисенко за мить до старту від школи до місця збору в урочищі "Дубина" одночасно з наступним завданням. А таким завданням було якнайшвидше дістатись велосипедами різними але рівноцінними по складності маршрутами до позначеного на карті місця збору та знайти на цих маршрутах по два контрольні пункти, з яких дістати заховані "скарби", які будуть необхідні командам для участі в наступних конкурсах. Такими "скарбами" для команд були герметично закриті пластикові пляшки, в які попередньо головним суддею були вкладені бланки для приймання радіограм, стартові білети для пошуку "лисиць" (замаскованих у лісі радіопередавачів), олівці, і саме головне – коди для розшифровування прийнятих з допомогою переносних радіостанцій радіограм. Адже основним і вирішальним для перемоги завданням для команд було правильно розшифрувати за текстом радіограм з допомогою цих кодів фразу, яка була девізом змагань.

Вже на першому етапі команда 5-го класу довела, що вона гідно може суперничати із семикласниками. З перевагою на 6 хвилин вони швидше прибули до місця проведення основних конкурсів.
Із смачним обідом, який суддівська колегія привезла із шкільної їдальні, обидві команди впорались дуже швидко, а миттям посуду довелось керувати волонтеру змагань Діані. Цим смачним обідом вдалось приспати пильність обох команд і головний суддя непомітно зник з табору, щоб заховати в лісі лисиці-радіопередавачі. А тим часом його помічники готували вогневий рубіж, на якому влучними пострілами команди мали здобути для себе радіостанції та приймачі для пошуку "лисиць".
І ось команди на вогневому рубежі. Постріл – промах, ще постріл – знову промах. Не з першої спроби здобувають команди радіоапаратуру. І знову перші в цьому конкурсі п’ятикласники!
А тепер настала черга капітанам команд приймати відповідальні рішення. Вони повинні були розподілити між членами своїх команд завдання на збирання хмизу, на риболовлю (адже має бути зварена "юшка дружби"). Крім того, необхідно визначити, хто буде на переносні радіостанції приймати радіограми, а хто буде шукати замасковані в лісі радіопередавачі.
Якщо із збиранням хмизу та риболовлею команди впорались без проблем, то конкурс з радіопеленгації довів незначну перевагу команди сьомого класу.
Поки ловилась риба та варилась "юшка дружби" капітани обох команд взяли на себе найскладніше завдання – прийняти з допомогою радіостанцій цифрові та буквенні радіограми, які передавались азбукою Морзе. І не просто прийняти, а усією командою з допомогою шифрів і волонтера Діани розшифрувати. І ось тут майстерність капітана семикласників Денисенко Олени була вищою.
Завершились конкурси, і хоча визначені переможці, переможених не було. Перемогла дружба! Захоплюючі враження від цих змагань діти збережуть на довгі роки, адже в їх програмі були не тільки цікаві конкурси з орієнтування на місцевості, з пошуку замаскованих радіопередавачів, з приймання, передавання та розшифровування радіограм, роботи на радіостанції, стрільби по мішенях, а й перегони на велосипедах, риболовля і дуже смачна юшка, яку самі варили на вогнищі і, забувши про спортивне суперництво, дружно з’їли. Стомлені, але веселі, діти повертались додому. Попереду канікули!
Під час канікул нашим школярам пощастило ознайомились ще з одними дуже цікавими змаганнями з радіоспорту. Але на цей раз у складі збірної команди Житомирської області і знову в польових умовах. Адже ці змагання називаються "Польовий день" і мають статус міжнародних. Одночасно вони також є Чемпіонатом України. До таких змагань команда готується заздалегідь. Адже робота проводиться, як правило, з найвищої точки місцевості, з автономним енергоживленням радіоапаратури в умовах, коли дуже швидко може змінюватись стан тропосферного розповсюдження радіохвиль. Тривають змагання 24 години. Команда має бути забезпечена транспортом, провіантом, наметами, відповідною приймально-передавальною радіоапаратурою, антенами та щоглами для їх піднімання та обертання на 360 градусів. Умови, в яких проходять змагання, хоча і не екстремальні, але не прості. Хтось виїздить в Карпати, хтось у Кримські гори, хтось в Альпи, а ми на нашій рівнинній території – на її найвищі точки. Основне завдання команди – провести якомога більше радіозв'язків на ультракоротких хвилях з найбільш віддаленими учасниками змагань.
Цього року збірна команда обласного відділення Ліги радіоаматорів України, враховуючи топографо-геодезичні умови, та з метою ознайомлення дітей з цими змаганнями, розташувала свій табір неподалік від нашого села. Діти були запрошені до ознайомлювальної участі в змаганнях. Вони мали змогу поспілкуватись з дорослими радіоаматорами, з відомими радіоспортсменами. Побачили, як встановлюються антени, як готується радіоапаратура до змагань, як облаштовується побут учасників у польових умовах, пробували проводити радіозв'язки в нестандартних умовах і, звичайно ж, смачно повечеряли разом з усією командою.

Олександр Семенюк.
http://markushi.berdychiv.in.ua/home/p2_articleid/296