5 міфів про технології майбутнього

Повышение квалификации

Як буде виглядати світ через 10 років? 40 років? Чи призведе закон Мура до того, що роботи захоплять світ, або ми переможемо глобальне потепління і щасливо досягнемо технологічної сингулярності? Один футурологи роблять прогнози, інші футурологи їх спростовують. Прогнозувати події майбутнього нелегко, особливо в динамічних, що швидко розвиваються індустріях, але можна зробити деякі обгрунтовані припущення.

У цій статті ми обговоримо деякі з припущень, проти яких є достатньо свідчень і доказів їх міфологізмі. І давайте почнемо з дитячої мрії будь-якого фаната «трансформерів» – з літаючих машин.

 Міф 5. Скоро у всіх будуть літаючі автомобілі

Літаючі автомобілі нам пророкують вже кілька десятків років. Це святий грааль футурологів, котрі пророкують утопічне суспільство. Кожен зможе подорожувати по землі або по небу. Це буде просто, швидко і безпечно … Напевно ви бачили на youtube демонстрації прототипу, які відривалися від землі (і іноді швидко падали назад). Навіть Генрі Форд в 1940 році передрікав, що настає епоха літаючих автомобілів – а віз і нині там.

Uber планує «авіатаксі», а ось NASA свій проект підтримки винахідників «персональних літаючих транспортних засобів» закрила. На шляху літаючого автомобіля занадто багато перешкод: вартість, «повітряний» законодавство, безпека, тероризм, ефективність використання палива, навчання пілотів, зліт і посадка … Все це не дозволить літаючим машинам заполонити небеса в найближчому майбутньому.

Ті концепти, які зараз представляють як «літаючі автомобілі», зазвичай являють собою гібриди, які просто здатні їздити по дорозі, але не підійдуть, щоб закинути дітей в школу. Наприклад, голландський PAL-V Liberty (серійний автомобіль, який вже вийшов в попередній продаж) вимагає для зльоту і посадки не менше 180 метрів рівній поверхні, і коштує $ 400 тис.

Картинки по запиту літаючі автомобілі майбутнього

 

Міф 4. Наближається технологічна сингулярність

Багато футуристи пророкують нам, що технологічна сингулярність настане в 2030 році – ось тільки вони так і не змогли домовитися між собою, що ж ця сингулярність значить. Деякі стверджують, що це буде випуск ІІ, який зможе змагатися з людиною в незалежності мислення. Інші стверджують, що це буде «вибух» обчислювальних потужностей, після якого людина і комп’ютер об’єднаються. Чому всі ці люди називають явища сингулярностью – питання цікавий.

А вчені тим часом виступають з критикою даної концепції, стверджуючи, що явно вираженої точки сингулярності, з гострою кризою, не буде. Заодно вони називають її «науково-фантастичним сценарієм», «загальними і марними концепціями» та іншими хорошими словами. Вчені згодні, що ми створюємо все більш швидкісні і розумні машини, але розум спирається на «досвід і навчання», а не на програмування і швидкісні процесори. Нарешті, теоретики технологічної сингулярності спираються на закон Мура – а він куди менш точний, ніж здається.

 

Міф 3. Закон Мура – це як закон гравітації

У 1960-і роки, на самому початку інформаційної революції, Гордон Мур, згодом один із засновників корпорації Intel, звернув увагу на цікаву закономірність у розвитку комп’ютерів. Він зауважив, що обсяг комп’ютерної пам’яті подвоюється приблизно кожні два роки.

Ця закономірність стала свого роду емпіричним правилом в комп’ютерній індустрії, і незабаром виявилося, що не тільки пам’ять, а й кожен показник продуктивності комп’ютера – компактність мікросхем, швидкість процесора, дешевизна виробництва і т.д. – Підкоряється цьому правилу. Згодом емпіричне спостереження стало священною коровою футуристів.

Але, на жаль, нескінченне продовження цього закону мало сумісно з законами природи – ніяка мікросхема не може стати, наприклад, менше атома. Крім того, до цього закону плавно підкрадається економічний колапс: в міру того, як мікросхеми стають менше, вони перестають ставати дешевше, навпаки, починають дорожчати.

 

Міф 2. Робот – друг людини

Навряд чи на нас насувається армагеддон в стилі «Термінатора». Але все більше вчених висловлюють сумніви, що наша «роботизація» навколишнього простору досить продумана.

Одна з основних проблем – автоматизація. Чи дозволимо ми машинам приймати рішення, і як людина буде втручатися? Як повинні реагувати самоврядні машини в разі, якщо чиясь загибель на дорозі неминуча? До того ж роботи вже почали «захоплювати» ті області діяльності, де ми, можливо, не хотіли б їх бачити. Microsoft вже посадила відео-ІІ на ресепшен в одному зі своїх будинків. Медичні роботи-прототипи вже вміють опитувати пацієнтів про симптоми і висловлювати їм співчуття. Масове застосування роботів може привести до кризи безробіття, а відсутність виразних «трьох законів робототехніки» – зовсім до непередбачуваних наслідків. Включаючи вищезгаданого «Термінатора».

Картинки по запиту робот термінатор

 

Міф 1. Ось ми зараз підемо і зупинимо глобальне потепління

Глобальне потепління неминуче? Багато кліматологів стверджують, що людство вже пройшло «точку неповернення». Навіть зараз ми можемо спостерігати зміну клімату – льодовики тануть, а рівень світового океану підвищується. Деякі острівні держави, наприклад, атол Тувалу, вже під загрозою повного затоплення – а розвинені країни все ще продовжують викидати вуглекислий газ в атмосферу.

Навіть якби ми сьогодні ж припинили всі викиди, до середини століття глобальна температура підвищилася б на 1 градус, тому що існуючий вуглекислий газ залишиться в атмосфері щонайменше на півстоліття. Підвищення температури на 3 градуси до кінця століття може привести до катастрофи і затоплення більшості узбереж – і цей сценарій цілком вірогідний.

Картинки по запиту глобальне потепління

А головна проблема в тому, чи можемо ми в принципі тримати ситуацію під контролем. Локальні природоохоронні заходи – це добре, але необхідно нове законодавство і міжнародне співробітництво, а технологічні країни не відчувають особливого бажання домовлятися. Адже поки що створення повністю «зеленого» виробництва неможливо.

Джерело navkolonas.com